Slovo brunch vzniklo spojením dvou anglických slov „breakfast“ a „lunch,“ tedy snídaně a obědu. Brunch je perfektní pro všechny, kteří si rádi dopoledne přispí a po probuzení řeší otázku, zda si dát ještě snídani, nebo je už čas na oběd. Brunch spojuje jídla, která se hodí k obojímu. Na konci článku najdete naše tipy na jednoduché brunchové recepty.
Ideální čas na brunch je o víkendu, mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Koncept brunche vznikl v Anglii. Lidé chodili v neděli ráno na mši, po které se chtěli najíst, ale byl to čas, kdy na snídani bylo už pozdě a na oběd ještě brzy. Proto v pohostinství vymysleli pojem brunch, při kterém se lidé po mších scházeli a společně se bavili u dobrého jídla. Tento koncept se rozšířil po celém světě, v posledních deseti letech i zde v Česku. Brunch nabízí mnoho kaváren a restaurací v různých kreativních podobách. Pokud se vám ovšem nechce nikam chodit, je možné si brunch užít i v pohodlí domova.
Udělejte si alespoň jeden den o víkendu čas na sebe a své blízké, nespěchejte, dopřejte si dostatek spánku a začněte den zvolna s dobrým jídlem. Brunch si nejlépe užijete ve společnosti přátel, partnera či rodiny. V dnešní době je zvykem brát jídlo primárně jako zdroj energie, jsme zvyklí si jídlo objednávat nebo jíst ve fastfoodu a mnohdy ani nevnímáme, co jíme. Co kdybychom si alespoň jeden den v týdnu dopřáli opravdu dobré, kvalitní jídlo, které bychom si sami připravili a udělali z celého tohoto procesu rituál?
Nevyplatí se spěchat, brunch připravujte v klidu a užívejte si již proces jeho přípravy. Nejprve si rozmyslete, co ve vašem brunchi nesmí chybět a všechny potřebné suroviny nakupte předem, ať máte ráno méně starostí. Pouze pečivo doporučujeme koupit až v den, kdy brunch chystáte, aby bylo měkké a čerstvé. Základem všeho jsou kvalitní potraviny. Pokud máte možnost, kupte si pečivo v řemeslné pekárně, v Praze můžeme doporučit Antonínovo pekařství, Artic Bakehouse, pekárnu Praktika či Boulangerie Le Caveau. V brunchi by neměly chybět sladké i slané pokrmy, čerstvé pečivo, ovoce, müsli a něco teplého – jako vajíčka, palačinky, či menší obědové pokrmy.
Soustřeďte se na dochucování pokrmů. Použijte kvalitní koření – sůl, pepř a skořici, které každý váš pokrm doladí k dokonalosti. Součástí brunche jsou v neposlední řadě také nápoje jako káva, nejlépe z čerstvě namletých kávových zrn, dobrý sypaný čaj, džus a můžete zařadit i alkoholické nápoje, například víno nebo prosecco.
Příprava brunche se může zdát zdlouhavá a náročná, ale pokud se zaměříte na fakt, že důležitý je celý proces přípravy jídla, budete ho vnímat jako druh meditace, můžete si užít jak vaření, tak konzumaci. Ideálně do příprav zapojte i někoho ze svých blízkých, protože jak se říká, ve dvou (a více) se to lépe táhne. Nakonec už zbývá jen spokojeně usednout ke stolu a vychutnat si čas strávený v kruhu nejbližších ve spojení se skvělým jídlem.
Pokud hledáte inspiraci, které recepty do brunche zařadit, podívejte se do archivu receptů na našem blogu, které jsou vždy dochucené Ravaneō kořením. Za nás můžeme doporučit:
- snídaňové cinnamon rolls,
- ořechovou granolu,
- kořeněný brusinkový džem,
- řepovou pomazánku,
- mini švetskové galettky.