Tyto dýňové gnocchi orestované na másle se šalvějí a česnekem jsou plné lahodné chuti. Uvnitř měkké a vláčné, na povrchu křupavé! Navíc jsou snadné na přípravu a stačí vám jen pár surovin. Výtečně chutnají posypané parmezánem a okořeněné bílým pepřem (ten je obecně na vše dýňové náš jasný favorit!).
Je zcela na vás, zda si gnocchi připravíte s klasickým máslem a parmezánem, nebo zvolíte veganskou variantu (rostlinné máslo a kešu parmezán) a uděláte si je bez mléka, laktózy a vajec. V receptu najdete návod na obě varianty a garantujeme, že obě jsou chuťově dokonalé!
Ingredience:
Dýňové gnocchi:
- 220 g brambor typu C
- 200 g dýně Hokkaido, oloupané a nakrájené na větší kostky
- 270 g hladké pšeničné mouky + trocha navíc na pomoučení pracovní plochy
- 3/4 ČL Ravaneō N°15 Solného květu
- čerstvě mletý Ravaneō N°03 Kampotský pepř bílý, dle chuti
- špetka čerstvě mletého muškátového oříšku
Šalvějovo-česnekové máslo:
- 60 g másla (ve vegan variantě např. Alsan, Rama, Naturli)
- 20 čerstvých šalvějových lístků
- 2 stroužky prolisovaného česneku
- Ravaneō N°15 Solný květ, dle chuti
- Ravaneō N°03 Kampotský pepř bílý, dle chuti
Na podávání:
- parmezán (ve vegan variantě kešu parmezán – recept na něj najdete tady), dle chuti
Postup – gnocchi:
- Do hrnce s vroucí vodou dejte celé neloupané brambory a vařte je 20-30 minut, až jdou lehce propíchnout vidličkou. Po uvaření ještě teplé brambory oloupejte a rozmačkejte šťouchadlem nebo vidličkou. Odložte stranou a nechte je zchladnout na pokojovou teplotu.
- Kousky oloupané dýně vložte do hrnce a vařte ve vodě asi 15-20 minut, až je dýně měkká. Sceďte, nechte okapat a zchladit v sítku. Poté pomocí vidličky rozmačkejte na pyré.
- Do misky dejte rozmačkané brambory, dýňové pyré, mouku, sůl, bílý pepř a špetku muškátového oříšku. Pomocí vařečky vše smíchejte a poté uhněťte v hladké těsto (těsto nehněťte příliš dlouho, aby gnocchi nebyly gumové). Pokud se těsto příliš lepí, přidejte více mouky.
- Těsto rozdělte na 4-6 částí a z každé vyválejte váleček, ze kterého odkrajujte ostrým nožem malé noky. Pracovní plochu si dle potřeby lehce poprašte moukou mezi každým válením, aby se těsto nelepilo.
- Gnocchi můžete uvařit tak, jak jsou, nebo na nich udělat vroubky. Vroubky vytvoříte tak, že každý nok stlačíte vidličkou, nebo lehce pomoučený nok dáte na horní část vidličky a pomocí palce stočíte dolů. Gnocchi rozmístěte na pomoučenou desku tak, aby se nedotýkaly.
- Větší hrnec s osolenou vodou přiveďte k varu. Jakmile se voda začne vařit, přidejte gnocchi a vařte je, dokud nevyplavou na povrch (několikrát promíchejte, aby se nelepily na dno hrnce nebo na sebe). Pomocí naběračky uvařené gnocchi vytáhněte a odložte stranou.
Postup – šalvějovo-česnekové máslo:
- Na střední teplotě si rozehřejte středně velkou pánev. Přidejte máslo a nechte rozpustit.
- Do pánve přidejte lístky čerstvé šalvěje a osmahněte dokřupava. Přidejte prolisovaný česnek a několikrát promíchejte.
- Nakonec přidejte uvařené gnocchi, opepřete a opečte, dokud nejsou zlatohnědé a křupavé.
Podávejte s čerstvě namletým bílým pepřem, parmezánem a špetkou solného květu.
Skladování:
Uvařené gnocchi s máslem vydrží v lednici 2-3 dny (ve vzduchotěsné nádobě). Syrové těsto na gnocchi můžete skladovat v lednici až 5 dnů.