Fenomén Wabi-Sabi je vám možná neznámý, avšak věřte, že se s ním setkáváte v každodenním životě. Máte doma staré nádobí po babičce? Nebo nábytek, který už něco pamatuje, ale vy k němu máte osobní vztah? I to je Wabi-Sabi. Tento pojem, lépe řečeno zenová filozofie, pochází z Japonska a jejím principem je vidění krásy v nedokonalostech, jednoduchosti, přirozenosti a ve věcech, na kterých se podepsal čas.
Podle Wabi-Sabi jde o to nalézt v životě klid, žít přítomností, skromně, s pokorou, intuitivně, vidět srdcem a uvědomit si pomíjivost života a všeho co přináší. Definice japanoložky a spisovatelky Beth Kempton říká, že Wabi-Sabi je uznáním darů prostého, pomalého a přirozeného života.
Wabi-Sabi není novodobým pojmem. Naopak – má dlouhou historii sahající až do 16. století, které bylo v Japonsku obdobím rozkvětu umění čajových rituálů. Čajové rituály byly zprvu určeny pouze pro nejvyšší vrstvy, řešily se u nich politické a obchodní záležitosti a používala se bohatě zdobená keramika. První mistr Wabi-Sabi čajových rituálů Murata Šukó, se proti tomu však vymezil a začal dělat obřady i pro nižší společenské vrstvy. Používal k tomu výhradně keramiku, kterou vyrobili místní lidé.
Podle další legendy se Sen no Rikjú toužil naučit čajovému umění a jedním z jeho úkolů bylo uklidit zahradu plnou listí. Když tak učinil a kontroloval svou práci, lehce zatřásl stromem, aby spadlo pár lístků a úklid byl nakonec více přirozený než dokonalý. Sen no Rikjú se stal jedním z největších mistrů čajových rituálů. Jeho přístup k životu a estetice se rozšířil po celém Japonsku a ovlivnil krom každodenního života i architekturu a výtvarné a užité umění.
V současnosti je styl Wabi-Sabi velmi známý i v západní kultuře a úzce se pojí s minimalismem a skandinávským designem. Dnes již Wabi-Sabi není jen o čajových rituálech, proniká do všech oblastí života, ale jeho podstata zůstává stejná. Nejvýraznější je v zahradní architektuře, interiérovém designu a užitém umění.
Pokud si chcete zařídit interiér podle Wabi-Sabi, je důležité pracovat s přírodními materiály, tlumenými barvami, asymetrií a jednoduchostí. Vsaďte na kvalitní a udržitelné kousky, které vám vydrží roky a v průběhu let získají žádoucí patinu času, která je jedním z rysů Wabi-Sabi. Při zařizování interiéru nábytkem a dekoracemi platí, že méně je více. Zde narážíme na propojení s minimalismem, jehož podstata je mít v domácnosti pouze věci, které mají nějaký účel. Oproti klasickému minimalismu je interiér Wabi-Sabi více útulný, méně chladný a osobitější.
Pokud hledáte doplňky ve stylu Wabi-Sabi, jste na správném místě. U nás v Ravaneō si můžete pořídit betonové mlýnky na sůl a pepř vyráběné v souladu s principy Wabi-Sabi a nově také ručně vyráběnou keramiku s japonskými glazurami. Tyto jedinečné kousky skvěle doplní váš interiér ať už je minimalistický, moderní, nebo Wabi-Sabi. Domluvte si schůzku v našem vinohradském ateliéru a stavte se načerpat pravou Wabi-Sabi atmosféru. Budeme se těšit na setkání!